Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

Górnicy apelują do premiera

Damian Drożdżowski

13 central górniczych związków zawodowych zaapelowało do premiera Donalda Tuska o spotkanie w związku z bardzo trudną sytuacją górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Ich zdaniem bez zdecydowanych działań rządu na Śląsku dojdzie do likwidacji kilkuset tysięcy miejsc pracy.

16 kwietnia list został złożony na ręce wojewody śląskiego przez przedstawicieli związków zawodowych z prośbą o przekazanie premierowi. - Sytuacja w górnictwie węgla kamiennego w Polsce jest tragiczna. Zarządy spółek węglowych nie radzą sobie zarówno z wydobyciem węgla, jak i z jego sprzedażą.
(...) Związki zawodowe mają ogromne zastrzeżenia w stosunku do nadzoru właścicielskiego nad spółkami. - napisano w liście do Donalda Tuska.

Liderzy górniczych central zwracają uwagę, iż niebawem kończy się okres obowiązywania rządowej strategii dla funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-2015 oraz ustawy regulującej m.in. finansowanie zobowiązań powstałych wskutek likwidacji kopalń. Wobec tego ich zdaniem potrzebne jest nakreślenie nowej strategii dla branży. - Nadszedł już czas, by otwarcie powiedzieć, jakie plany w stosunku do górnictwa ma polski rząd. Czy bezpieczeństwo energetyczne kraju oparte będzie na naszym narodowym skarbie - węglu, czy na nośnikach energii pochodzących z importu? Fakty wskazują, że właściciel spółek węglowych nie ma żadnego pomysłu na unormowanie sytuacji w polskim górnictwie - czytamy w dokumencie.

Związkowcy oczekują od szefa rządu podjęcia działań na rzecz opracowania polityki energetycznej kraju opartej na węglu, będącym jedynym surowcem energetycznym, którego Polska posiada pod dostatkiem - Wszelkie zaniechania w obecnej sytuacji będą nieodwracalne i doprowadzą do katastrofy całego kraju - przestrzegają liderzy górniczych związków zawodowych.

Postojowe w Kompanii Węglowej

W dniu 17.04.2014 Zarząd Kompanii Węglowej oficjalnie poinformował związki zawodowe o zamiarze wprowadzenia przestoju ekonomicznego. W niektórych kopalniach postojowe ma trwać nawet przez miesiąc. W tym czasie pracownicy dostawaliby ok. 55 proc. dotychczasowych wynagrodzeń.

Przestój ekonomiczny w Kompanii Węglowej miałby się składać z dwóch etapów. Od 28 kwietnia do 5 maja postojowe zostałoby wprowadzone w kopalniach „Bobrek-Centrum”, „Bolesław Śmiały”, „Piast”, „Ziemowit”, „Chwałowice”, „Jankowice”, Piekary”, „Sośnica-Makoszowy”, „Brzeszcze”, „Pokój” oraz w specjalistycznych jednostkach organizacyjnych. Z kolei pracownicy centrali KW rozpoczęliby przerwę 22 kwietnia i wrócili do pracy również 5 maja.

Drugi etap postoju miałby trwać od 5 do 30 maja lub od 1 do 30 czerwca. W tym okresie kopalnie „Piekary”, „Sośnica-Makoszowy”, „Brzeszcze” i „Pokój” miałyby całkowicie wstrzymać wydobycie, natomiast kopalnie „Knurów-Szczygłowice”, „Halemba-Wirek”, „Bielszowice”, „Marcel” i „Rydułtowy-Anna” miałyby częściowo ograniczyć produkcję z jednoczesnym zwolnieniem części pracowników z obowiązku świadczenia pracy. 

2.jpg
2011 Górnicy apelują do premiera.
Powered by Joomla 1.7 Templates