Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Minimalne wynagrodzenie za pracę

Damian Drożdżowski
  1. 1.Historia minimalnego wynagrodzenia za pracę
  2. 2.Minimalne wynagrodzenie w różnych krajach świata
  3. 3.Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
  4. 4.Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 grudnia 1970 r.
 1. Historia minimalnego wynagrodzenia za pracę

Poziom najniższego wynagrodzenia ustalany jest w Polsce od 1956 r. Jego rola w systemie płac oraz przyznawaniu innych świadczeń w ciągu lat ulegała licznym zmianom. Zawsze jednak była to kategoria określająca minimalny gwarantowany przez państwo poziom całości lub części wynagrodzenia za pracę.
 
Do roku 1977 najniższe wynagrodzenie stanowiło gwarantowany wszystkim pracownikom poziom łącznego wynagrodzenia w pełnym wymiarze czasu pracy. W latach 1977-1981 poziom minimalnego wynagrodzenia służył głównie do budowy tabel stawek wynagrodzenia i był ustalany jako minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego w najniższej kategorii zaszeregowania. W latach 1982-1986 ustalano zarówno poziom najniższego wynagrodzenia, jak i wysokość najniższej stawki wynagrodzenia zasadniczego w najniższej kategorii zaszeregowania.
 
Od lipca 1986 r. do sierpnia 1990 r. wysokość najniższego wynagrodzenia stanowiła jednocześnie najniższą stawkę wynagrodzenia zasadniczego w najniższej kategorii zaszeregowania. Przyjęcie takiego założenia powodowało, że przy każdorazowym podnoszeniu minimalnej pensji rosły również wynagrodzenia pracowników lepiej zarabiających. Działo się tak dlatego, ponieważ najniższa stawka służyła do budowy tabeli stawek wynagrodzenia dla wszystkich pracowników. Skutki takich regulacji musiały być pokrywane z zakładowego funduszu wynagrodzeń, co praktycznie uniemożliwiało prowadzenie przez przedsiębiorstwa własnej polityki płacowej.
 
Z tego względu od 1 września 1990 r. przyjęto nową zasadę ustalania najniższego wynagrodzenia jako kwoty pełnego wynagrodzenia gwarantowanego pracownikom za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, niezależnie od posiadanych przez nich kwalifikacji i zaszeregowań osobistych, a także niezależnie od ilości i rodzaju stosowanych w zakładach pracy składników wynagrodzenia. Przy ustalaniu tego wynagrodzenia wyłączone zostały jedynie nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalno-rentowe, nagrody zakładowego funduszu nagród, nagrody z zysku, wypłaty z nadwyżki budżetowej w spółdzielniach oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.
 
Do roku 1990 wysokość najniższego wynagrodzenia ustalała Rada Ministrów w drodze uchwały. Od 1990 r. o jego wysokości stanowiły zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Od 1998 r. do końca 2002 r. poziom najniższego wynagrodzenia określany był w rozporządzeniach ministra pracy.
 
Wejście w życie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakończyło okres określania najniższego wynagrodzenia za pracę przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na podstawie art. 774 Kodeksu pracy.
 

 2. Minimalne wynagrodzenie w różnych krajach świata

W 15 krajach OECD minimalne wynagrodzenie ustalane są jednostronnie przez rząd lub w wyniku rekomendacji trójstronnych komisji. Większość z krajów OECD opiera rozwiązania w zakresie ustalania minimalnego wynagrodzenia na konwencjach MOP odnoszących się do minimalnego wynagrodzenia.
 
Belgia i Grecja mają system hybrydowy, w którym minimalne wynagrodzenie jest ustalane przez partnerów socjalnych, ale obowiązuje we wszystkich sektorach (w Grecji tylko w prywatnym).
 
Większość krajów opowiada się za jednym poziomem minimalnego wynagrodzenia, jednakże w Kanadzie, Japonii, Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych występuje jego zróżnicowanie regionalne.
 
W niektórych krajach porozumienia zbiorowe na szczeblu krajowym lub sektorowym, stanowią skuteczny mechanizm ustalania minimalnego wynagrodzenia dla pracowników zrzeszonych w związkach. W niektórych przypadkach porozumienia te są administracyjnie rozszerzane na wszystkie sektory i aktywności.
 
W Niemczech natomiast nie ma ustawowo regulowanej wysokości pensji minimalnej. Wysokość takiego wynagrodzenia negocjowana jest odrębnie dla każdego sektora w porozumieniach branżowych.
 
Często odrębne rozwiązania kształtowane są dla pracowników niepełnosprawnych. W niektórych krajach regulacjami dotyczącymi minimalnego wynagrodzenia nie objęci są pracownicy służb publicznych.
 
Występuje znaczne zróżnicowanie rozwiązań w zakresie minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do pracowników młodych, uczniów. W kilku, głównie europejskich, krajach pracownikom młodym określa się minimalne wynagrodzenie w relacji do poziomu wynagrodzenia dorosłych. W Holandii i Belgii odpowiednio dla pracowników w wieku 21 – 23 lat, w innych krajach zredukowane minima dotyczą pracowników młodszych w tym też poniżej 18 lat.
 
Różnice między krajami występują również ze względu bazę stawki (godzinową, dzienną, tygodniową, miesięczną).
 
Jedynie w Belgii, Francji i Luksemburgu występuje automatyczna indeksacja cenowa minimalnego wynagrodzenia. We Francji, Grecji, Japonii, Portugalii i Hiszpanii podczas dorocznego przeglądu minimalnego wynagrodzenia brana jest pod uwagę, pośrednio lub bezpośrednio, także dynamika wynagrodzeń. W kilku krajach (Luksemburg, Nowa Zelandia, Portugalia, Hiszpania) w przeglądach (rocznych lub co dwa lata), brany jest także pod uwagę wpływ minimalnego wynagrodzenia na zatrudnienie i bezrobocie. W kilku krajach trójstronne gremia mają charakter doradczy (Francja, Japonia, Korea, Hiszpania).
 
Różnice w kształtowaniu minimalnego wynagrodzenia wynikają również z odrębnego traktowania godzin nadliczbowych, pracy sezonowej, oraz dodatków do płacy zasadniczej.
 
Poziom płacy minimalnej w wybranych krajach Unii Europejskiej, krajach kandydujących oraz USA.
 

Kraj

Wysokość miesięcznej płacy minimalnej w EURO

2003

2004

2005

Rumunia

73

69

72

Bułgaria

51

61

77

Litwa

116

121

116

Łotwa

125

125

145

Słowacja

133

148

167

Estonia

138

159

172

Polska

201

177

205

Węgry

212

189

232

Czechy

199

207

235

Turcja

189

240

240

Portugalia

416

426

437

Słowania

451

471

490

Malta

534

542

557

Hiszpania

526

537

599

Grecja

605

605

668

Irlandia

1073

1073

1183

Francja

1154

1173

1197

Wielka Brytania

1106

1083

1197

Belgia

1163

1186

1210

Holandia

1249

1265

1265

Luksemburg

1369

1403

1467

Stany Zjednoczone

877

727

666

 

Źródło: Statistics in focus, t.7/2005, Eurostat

  3. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Od 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679). Tym samym zrealizowany został przepis art. 65 ust. 4 Konstytucji RP, zgodnie z którym „wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określa ustawa”.
 
Ustawa określiła wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2003 r. w kwocie 800 zł oraz zasady ustalania wysokości tego wynagrodzenia w latach następnych - w drodze negocjacji na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
 
Ustawa gwarantuje coroczny wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Jednocześnie, jeśli w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej gwarancja ta jest zwiększona dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB
 
W przypadku, gdy rzeczywisty wzrost cen różni się od prognozowanego, ustawa przewiduje zastosowanie mechanizmu korygującego.
 
Ustawa określa terminy podwyższania wysokości minimalnego wynagrodzenia, a mianowicie:
- jeden termin – od 1 stycznia, jeśli prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych jest niższy niż 5 proc.,
- dwa terminy – od 1 stycznia i 1 lipca, w przypadku gdy prognozowany wzrost cen na dany rok wynosi 5 proc. i więcej.
 
Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do dnia 15 lipca. Uzgodniona przez Komisję Trójstronną wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, do dnia 15 września.
 
W przypadku gdy Komisja Trójstronna nie uzgodni do 15 lipca wysokości minimalnego wynagrodzenia, wówczas decyzję o wysokości tego wynagrodzenia podejmuje Rada Ministrów i ogłasza, w drodze rozporządzenia, w Dzienniku Ustaw – w terminie do 15 września danego roku. Ustalona przez Radę Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od wysokości, którą Rada Ministrów zaproponowała Komisji Trójstronnej do negocjacji.
 
Ustawa, gwarantuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wysokość wynagrodzenia w każdym miesiącu nie niższą od wysokości minimalnego wynagrodzenia określonej ustawą. Do ustalenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmowane są wypłacane w danym miesiącu przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyłączeniem: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zakres składników wynagrodzeń w gospodarce narodowej obowiązujący od 1 stycznia 2000 r. stanowi załącznik do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń (zaktualizowany w 2003 r.).
 
Odesłanie przez ustawę do składników zaliczonych do wynagrodzeń osobowych oznacza, że przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia z wysokością minimalną nie są brane pod uwagę: dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w jednostkach na rozrachunku.
 
Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzeń lub rozkład czasu pracy wynagrodzenie pracownika będzie niższe od obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia wówczas pracownikowi przysługuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Wypłata wyrównania następuje co miesiąc razem z wynagrodzeniem.
 
Ustawa dopuszcza ustalenie przez pracodawcę wynagrodzenia pracownika w wysokości niższej od ustalonej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to nie może być w okresie pierwszego roku niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia. Do końca 2005 r. ustawa dopuszczała możliwość ustalenia wynagrodzenia pracownikowi w okresie drugiego roku pracy w wysokości nie niższej niż 90% minimalnego wynagrodzenia.
 
 4. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 grudnia 1970 .
 
 

Wysokość minimalnego (najniższego) wynagrodzenia za pracę od 1 grudnia 1970 r.

 

 

 

Data

Wysokość (zł)

Miejsce publikacji

Najniższe wynagrodzenie miesięczne

Od 1 grudnia 1970 r.

1.000

Monitor Polski z 1970 r. Nr 44, poz. 352

Od 1 sierpnia 1974 r.

1.200

Monitor Polski z 1974 r. Nr 26, poz. 154

Od 1 maja 1977 r.

1.400

Monitor Polski z 1977 r. Nr 5, poz. 36

Od 1 maja 1978 r.

1.600

Monitor Polski z 1978 r. Nr 10, poz. 36

Od 1 maja 1979 r.

1.800

Monitor Polski z 1979 r. Nr 10, poz. 62

Od 1 stycznia 1980 r.

2.000

Monitor Polski z 1979 r. Nr 29, poz.148

Od 1 stycznia 1982 r.

3.300

Monitor Polski z 1981 r. Nr 33, poz. 293

Od 1września 1982 r.

5.400

Monitor Polski z 1982 r. Nr 19, poz. 164

Od 1 stycznia 1986 r.

5.400

Monitor Polski z 1986 r. Nr 18, poz. 119

Od 1 stycznia 1987 r.

7.000

Monitor Polski z 1987 r. Nr 2, poz. 10

Od 1 stycznia 1988 r.

9.000

Monitor Polski z 1987 r. Nr 37, poz. 316

Od 1 stycznia 1989 r.

17.800

Monitor Polski z 1988 r. Nr 36, poz. 340

Od 1 lipca 1989 r.

22.100

Monitor Polski z 1989 r. Nr 26, poz. 212

Od 1 października 1989 r.

38.000

Monitor Polski z 1989 r. Nr 36, poz. 288

Od 1 stycznia 1990 r.

120.000

Monitor Polski z 1990 r. Nr 2, poz. 17

Od 1 września 1990 r.

368.000

Monitor Polski z 1990 r. Nr 32, poz. 256

Od 1 października 1990 r.

440.000

Monitor Polski z 1990 r. Nr 36, poz. 292

Od 1 stycznia 1991 r.

550.000

Monitor Polski z 1990 r. Nr 48, poz. 367

Od 1 kwietnia 1991 r.

605.000

Monitor Polski z 1991 r. Nr 11, poz. 78

Od 1 lipca 1991 r.

632.000

Monitor Polski z 1991 r. Nr 21, poz. 149

Od 1 października 1991 r.

652.000

Monitor Polski z 1991 r. Nr 32, poz. 228

Od 1 grudnia 1991 r.

700.000

Monitor Polski z 1991 r. Nr 42, poz. 292

Od 1 stycznia 1992 r.

875.000

Monitor Polski z 1992 r. Nr 4, poz. 19

Od 1 maja 1992 r.

1.000.000

Monitor Polski z 1992 r. Nr 12, poz. 87

Od 1 sierpnia 1992 r.

1.200.000

Monitor Polski z 1992 r. Nr 21, poz.159

Od 1 września 1992 r.

1.300.000

Monitor Polski z 1992 r. Nr 28, poz. 196

Od 1 października 1992 r.

1.350.000

Monitor Polski z 1992 r. Nr 32, poz. 223

Od 1 stycznia 1993 r.

1.500.000

Monitor Polski z 1992 r. Nr 40, poz. 297

Od 1 lipca 1993 r.

1.650.000

Monitor Polski z 1993 r. Nr 33, poz. 340

Od 1 października 1993 r.

1.750.000

Monitor Polski z 1993 r. Nr 51, poz. 479

Od 1 stycznia 1994 r.

1.950.000

Monitor Polski z 1993 r. Nr 69, poz. 615

Od 1 kwietnia 1994 r.

2.050.000

Monitor Polski z 1994 r. Nr 20, poz. 159

Od 1 lipca 1994 r.

2.200.000

Monitor Polski z 1994 r. Nr 36, poz. 312

Od 1 października 1994 r.

2.400.000

Monitor Polski z 1994 r. Nr 53, poz. 451

Po denominacji

Od 1 stycznia 1995 r.

260

Monitor Polski z 1994 r. Nr 68, poz. 604

Od 1 kwietnia 1995 r.

280

Monitor Polski z 1995 r. Nr 16, poz. 199

Od 1 lipca 1995 r.

295

Monitor Polski z 1995 r. Nr 32, poz. 375

Od 1 października 1995 r.

305

Monitor Polski z 1995 r. Nr 48, poz. 550

Od 1 stycznia 1996 r.

325

Monitor Polski z 1995 r. Nr 68, poz. 768

Od 1 kwietnia 1996 r.

350

Monitor Polski z 1996 r. Nr 23, poz. 248

Od 1 lipca 1996 r.

370

Monitor Polski z 1996 r. Nr 39, poz. 388

Od 1 stycznia 1997 r.

391

Monitor Polski z 1996 r. Nr 84, poz. 747

Od 1 lutego 1997 r.

406

Monitor Polski z 1997 r. Nr 1, poz. 7

Od 1 lipca 1997 r.

450

Monitor Polski z 1997 r. Nr 38, poz. 379

Od 1 lutego 1998 r.

500

Dziennik Ustaw z 1998 r. Nr 16, poz. 74

Od 1 stycznia 1999 r.

528

Dziennik Ustaw z 1998 r. Nr 164, poz. 1189

Po wliczeniu składki na ubezpieczenie społeczne

650

Monitor Polski z 1998 r. Nr 46, poz. 657

Od 1 listopada 1999 r.

670

Dziennik Ustaw z 1999 r. Nr 91, poz. 1037

Od 1 marca 2000 r.

700

Dziennik Ustaw z 2000 r .Nr 13, poz. 174

Od 1 stycznia 2001 r.

760

Dziennik Ustaw z 2000 r. Nr 121, poz. 1308

Minimalne wynagrodzenie miesięczne

Od 1 stycznia 2003 r.

800

Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 200, poz. 1679

Od 1 stycznia 2004 r.

824

Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 167, poz. 1623

Od 1 stycznia 2005 r.

849

Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 201, poz. 2062

Od 1 stycznia 2006 r.

899,10

Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 177, poz. 1469

Od 1 stycznia 2007 r.

936

Dziennik Ustaw z 2006r. Nr 171, poz.1227

Od 1 stycznia 2008 r.

1126

Dziennik Ustaw z 2007 r. Nr 171, poz. 1209

Od 1 stycznia 2009 r.

1276

Monitor Polski z 2008 r. Nr 55, poz. 499

Od 1 stycznia 2010 r.

1317

Monitor Polski z 2009 r. Nr 48, poz. 709

Od 1 stycznia 2011 r.

1386

Dziennik Ustaw z 2010 r. Nr 194, poz. 1288

 

Od 1 stycznia 2012 r.

1500

Dziennik Ustaw z 2011 r. Nr 192, poz. 1141

Od 1 stycznia 2013 r.

1600

Dziennik Ustaw z 2012 r., poz. 1026

Od 1 stycznia 2014 r.

1680

Dziennik Ustaw z 2013 r. poz. 1074.

Od 1 stycznia 2015 r.

1750

Dziennik Ustaw z 2014 r. poz. 1220.

 

3.jpg
2011 Minimalne wynagrodzenie za pracę.
Powered by Joomla 1.7 Templates